A Debreceni Városvédő és -szépítő egyesület által elért eredmények

A régi városcímer visszaállítása

1987. novemberében egyesületünk kezdeményezte a város régi címerének visszaállítását. Az 1693-as Lipót-féle, szabad királyi város címere 1989-ben lett újra Debrecen címere.

Image
Image

Hősök temetője: Örökmécses és emléktábla

Az egyesület felkérte a Képző- és Iparművészeti Közösséget a Debreceni Honvédtemető mauzóleumában elhelyezendő örökmécses terveinek és kivitelezésének művészi színvonalon történő elkészítésére, hogy fejezze ki a háborúkban elhunyt áldozatok örök emlékét. Az Örökmécsest 1987 decemberében készítette el Bíró Lajos tervei alapján Prim Zoltán ötvösművész.

Veres templom

1985-87: Az egyesület jelentős anyagi támogatásával a Veres templom Haranghy Jenő tervei alapján készült seccoinak megmentése és felújítása Szilágyi Elek festőművész vezetésével történt meg. 1988-ban az egyesület újabb jelentős összeggel támogatta a templom felújítását.

Image
Image

Széchenyi emléktábla

A Podmaniczky-ház sarkán lévő emléktáblát az egyesület 1987-ben rendelte meg. 1989-ben került felavatásra a Széchenyi Kör és a Debreceni Városvédő -és Szépítő Egyesület által. Felirata: "Előttem semmi egyéb cél nincs, egyedül csak hazánk felvirágzása és előmenetele." (Gróf Széchenyi István 1791 - 1860) Alkotója: Nagy Lajos szobrászművész.

Vörösmarty Mihály és Martonfalvi Tóth György emléktáblái

A Csapó és a Vár utca sarkán e két tábla jelzi a helyet, ahol a Szózat költőjének, valamint a Református Kollégium professzorának házai álltak.

Image
Image

Fazekas Mihály emléktáblája

A Csokonai Kör 1898-ban emléktáblával jelölte meg Fazekas Mihály lakóházát. Egyesületünk restauráltatta a míves emléktáblát Hondromatidisz Rigasz szobrászművésszel, s 1996-ban emlékünnepség keretében újraavatta.

Győry István gyógyszerész mellszobra

A hányattatott sorsú Győry István gyógyszerész, vegyész professzor portrészobrát az egyesület saját költségén restauráltatta Győrfy Sándor szobrászművésszel. Ezután közmegegyezéssel került a Széchenyi utcai Kígyó Patikába.

Image
Image

A 3-as Honvéd Gyalogezred emléktáblájának újraavatása

A Debreceni 3-as Honvéd Gyalogezred hétezer hősi halottjának 1923-ban felavatott domborműves emléktábláját egyesületünk felújíttatta, és a Péterfia utcai Nagysándor József Laktanya falára 1998-ban a Város Napján visszahelyeztette.

Felirata:

"Földre tiportak bár ezeréves tölgye hazádnak, Hősid hamvaiból újra kihajt gyökered. Tetteik emlékén felsarjad a harci dicsőség És te megállsz dacosan új ezer év viharán."

Az ezred történetéről és harcairól itt olvashat bővebben: Debreceni honvédek, stochodi oroszlánok

Debrecen város zászlója

Egyesületünk javaslatára a város lobogója a heraldika szabályainak megfelelően az eredeti, kék - arany (sárga) - kék színekkel került a városi Közgyűlés által jóváhagyásra 2000. november 8-án.

Image
Image

A Bocskai laktanya díszterme (Lovagterem)

A Városvédő Egyesület már 1990-ben értesült arról, hogy az egykori Mária Terézia ("Pavilon", később Bocskai) laktanyában a katonák és civilek szeme elől elrejtve nagy értékű művészi alkotás rejtőzik a barokk-klasszicista stílusú, festett mennyezetű "lovagteremben". Az egyesület akkori elnökének, Medveczky Gézának a vezetésével a Péchy Mihály Műszaki Szakközépiskola diákjai kutatták fel ezeket a had-, illetve művészettörténeti értékeket, és felhívták a figyelmet azok megmentésére.

A Bocskai laktanya hasznosítása

Az elhagyott és elhanyagolt volt Mária Terézia Laktanya (Pavilon laktanya) felújítás utáni hasznosítására az egyesület javaslatot tett, hogy a Debreceni Egyetem gyakorló gimnáziumként használja. Az épület felújításának, bővítésének terveit Gellér Ferenc építész, városvédő tagtársunk készítette. Bár az egykori dísztermet azóta használja a gimnázium, a festett mennyezet méltó felújítása továbbra is várat magára.

A Csokonai Színház kőkerítése

Az egyesület a városi mikrofilmtárban talált anyagok alapján javasolta a Csokonai Színház díszítő elemeivel összhangban álló kőkerítés és térburkolatnak az elkészítését, Borsos József építész tervei szerint. A kerítést a Csokonai Színház 2023-as felújításakor eltávolították.

Image
Image

Nagysándor József emléktáblája

A Magyar Honvédség és a Városvédő és -szépítő Egyesület közös vállalkozásában Sebestyén János szobrászművész által Nagysándor József vértanú tábornokról, '48-as hősről készített emléktábla 2000. október 21-én katonai tiszteletadással lett felavatva.

Gróf Tisza István szobra

1926-ban készült Kisfaludy Stróbl Zsigmond szobrászművész Gróf Tisza István szobra. Egyesületünk indítványára és támogatásával Debrecen város Önkormányzata restauráltatta Győrffy Lajos szobrászművész műtermében. Újbóli felállítására 2000. október 31-én, a néha miniszterelnök meggyilkolásának évfordulóján került sor. 2016-ban a szobrot áthelyezték a Debreceni Egyetem főépülete elé. Az eseményről itt olvashat bővebben: Méltó helyen a Tisza István-szobor

Image
Image

A Magyar Fájdalom szobra

A Debreceni Városvédő és -szépítő Egyesület és a Borsos József Ifjú Városvédők Köre kezdeményezésére nagy összegű pályázati támogatással került ismét talapzatára a Magyar Fájdalom szobra 2000. június 4-én. Alkotója Lord Rothermere megbízásából Emile Guillaume francia szobrászművész volt 1933-ban. Ez a szobor a trianoni szerződés által elrabolt gyermekei sorsát sirató Magyarország fájdalmát jelképezi. 2000. június 3-a óta évről évre az Egyetem térről a Magyar Fájdalom szobráig haladó fáklyás felvonulással emlékezünk a tragédiára.

2000-ben és 2010-ben konferenciát szerveztünk történészek, írók, határon túli közéleti személyiségek részvételével "Trianon 80 éve - Magyarországnak helye van a nap alatt"; "Trianon és következményei", valamint "Trianon és az Európai Unió" címmel.

Déri tér

Az egyesület harcolta ki, hogy Debrecen legszebb tere, a Déri tér (a csobogókkal és a Zenepavilonnal) az eredeti állapotok szerint kerüljön felújításra.

Image

Gyermek rajzpályázat

Az egyesület többször rendezett gyermekrajz versenyeket, amelyeken a gyermeki látvány sokszínűsége és a témához kapcsolódó érzelmek jelentek meg a városról, a környezetünkről, és a Szent Koronáról.

"Az én városom az én váram"

"Az én iskolám az én váram"

"Csilingelő villamos"

"Szent Korona és Debrecen"

"Hazajő még az a fényes korona..."

Image

A Zsuzsi vonat műemléki védettsége

A "Zsuzsi" erdei kisvasút műemléki védettsége érdekében 2003 elején kérvényt adtunk be, melynek eredményeként 2003. július 10-én ideiglenes védettséget kapott. Az ideiglenes védettséget a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal évről évre meghosszabbította a teljes műemléki védettség megítéléséig. Beadványunk nyomán a "Zsuzsi" kisvasút megkapta az országos műemléki védettséget. www.zsuzsivasut.hu

Debreceni Értékmentő Alapítvány

Az egyesület kezdeményezője és alapítója volt a Debreceni Értékmentő Alapítványnak, ami a város természeti, épített és szellemi értékeinek védelme érdekében jött létre. Tiszteletbeli elnöke haláláig Csete György, Kossuth és Prima Primissima díjas építész volt.

Önkormányzati választásokon való részvétel

A 2006-os önkormányzati választáson Debrecen 22 választókörzetében indított képviselő jelölteket a Városvédő Egyesület a Lokálpatrióta Egyesülettel közösen, melynek eredményeképp a Városvédő Egyesület elnöke, Karácsonyi György képviselői mandátumhoz jutott.

"Nagyerdőért Összefogás"

2009-ben Karácsonyi György és a városvédők kezdeményezésére, 15 civil szervezet részvételével jött létre a "Nagyerdőért Összefogás". Nyomásgyakorlásának eredményeként jelentősen csökkent a Parkerdő területéből a fürdőhöz csatolandó - ez által bekerítendő - terület nagysága. Az Összefogás célja a Nagyerdő megmentése, meglévő (és elhanyagolt) létesítményeinek a felújítása, újrahasznosítása - újabb, nagyszabású, a természeti értékek pusztulásával járó beruházás nélkül.

"Debrecen Házai"

Harangi Attila tagtársunk (2019-től elnökségi tag) létrehozott egy online, interaktív gyűjteményt Debrecen megmaradt és már eltűnt cívis lakóházairól. Vallja, hogy "a múlt megismerésével és feltárásával párhuzamosan a legfontosabb feladat a házak megőrzésének, hasznosítási lehetőségeinek a kutatása."

A honlap elérhető itt: Debrecen Házai

Támogatóink

Megújult honlapunk a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával jöhetett létre.

Image

Oldalak

Kapcsolat

Levelezési cím:
4032 Debrecen,
Gárdonyi Géza utca 15.

Telefon:
Kovács Imréné
06-30-183-89-33

Íratkozzon fel a hírlevelünkre!

Please fill the required field.